Utställningsåret avslutades i lördags och det på bästa sätt, hela säsongen har gått så bra så det går inte annat än att vara supernöjd :-). Jag och Josse åkte till Väddö, där var halloweenutställning för Helena Jansson. Slutet av oktober till trots, vädret var så soligt, varmt och skönt.
Med oss hade vi Platina, Ting och Safira. Platina just för att hon sett så fin ut när hon gått i hagen under hösten. Ting för att hon redan förra året fyllde veteran och vi tyckte det var dags för henne att få visa sig som det. Safira för att hon växt och utvecklats så bra under sommaren, i våras var hon föl vid sin mammas sida, nu är hon ett fint ungsto som klarar sig själv. Dock klarar hon sig lite för bra själv, både hon och hennes halvsyster Filippa har ett socialt ointresse av människor, de håller sig gärna på ett par meters avstånd. Så att åka på utställning med allt vad det innebär både före och under är nog bra för henne tror jag.
Först ut var Platina, hon är elva år i år. Hon fick äran att gå först i en klass med sju ston, hela 42 poäng och blev senare Champion Ministo. Extra roligt :-) var att i samma klass gick också vår Lilly, som vi sålde till just Väddö i somras. Även hon fick ett guld och så kul att hon får komma ut och tävla!

Pettersbacka Platina
e The Look Of The Moment u Skäpperöds Selene
Platina fick sedan gå kvar länge i BIS-ringen, ända tills det bara var tre ponnyer kvar och samtliga med raden 99888, men då fick hon lämna som BIS-3. Hennes bästa resultat någonsin :-).
Så var det Ting, hon var själv i sin veteranklass och därmed given klassvinnare, och med ett guld och en fin 9:a på typ så var hon värd det med.

Little Miss Attitude
e Kameleon v Bangaerde u Olinda v St de Tiaanmatsweg
Sist ut för dagen var då Safira som alltså bara är ett år. Hon var så snäll och duktig med alla förberedelser, stod helt still under fixning och tofsning, hade noll problem med att stå själv i box under kvällen och natten, gick på släpet utan att blinka, träff med mätman och att vara i ridhus - allt gick bara strålande. Dessutom fick hon vinna med guld i sin klass som bestod av tre deltagare. Jag var helt säker på att piskförare skulle behövas minst för traven, så Josse stod beredd, men Safira tog för sig helt själv och belönades med en hel 9:a för den. Därefter erhöll hon även Championatet för miniungston. Så glad för resultatet men också för hela hennes sätt att vara under dagen.

Pettersbacka Safira
e I Learned From The Best u Pettersbacka Vena